Autorské výstavy

JOZEF A VERONIKA MUNDIER
(20. október - 15. december 2023)

Poslednou autorskou výstavou tohto roku v Galérii Zuzany Vaňousovej-Kronerovej je expozícia diel Jozefa Mundiera a jeho dcéry Veroniky. 

Slávnostná vernisáž výstavy otca a dcéry Mundierovcov sa konala 20. októbra a predstavila Staškovu precíznu tvorbu akademického sochára Jozefa Mundiera a Veroniky. Kurátorkou výstavy bola Zuzana Sýkorová, ktorá zdôraznila symbiózu elegantných plastík Jozefa Mundiera s maľbou a šperkami mladej Veroniky. Klavír Jána Kováčika jedinečným spôsobom prepojil výtvarné a hudobné umenie. Jozef Mundier je previazaný so Staškovom nielen účasťou na sympóziách a plenéri, ale je aj autorom plastiky Jozefa Kronera pred obecným úradom a k jeho dielu patrí aj zreštaurovaná krížová cesta v našom kostole. 

JOZEF MUNDIER sa narodil 1. januára 1960 v Oščadnici. Študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave v ateliéri Juraja Gavulu a tam v štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení na oddelení reštaurovania u prof. Jozefa Poruboviča. Popri reštaurovaní sa venuje voľnej tvorbe a jeho sochárske umenie už obdivovali návštevníci 30 kolektívnych i individuálnych výstav na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Rusku, Švajčiarsku. Aktívne sa zúčastnil 17 sochárskych sympózií. Pracuje najmä s drevom a kameňom. K jeho špecifickej tvorbe patria originálne plastiky pre laureátov domácich i zahraničných festivalov. So Staškovom ho spája autorstvo dubovej plastiky Brána do neba na Chodníku Jozefa Kronera a jeho diela sú inštalované aj v trvalej expozícii Galérie Zuzany Vaňousovej-Kronerovej.

VERONIKA MUNDIEROVÁ sa narodila 13. februára 1993 v Čadci. Po absolvovaní odboru ručné výtvarné spracúvanie textílií na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave pokračovala v štúdiu na katedre Ostravskej univerzity. Jej diela boli prezentované v rámci kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí - Bratislava, Čadca, Žilina, Tvrdošín, Żywiec, Toruň, Ostrava, Varšava. So svojím otcom sa zúčastnila viacerých sympózií. Venuje sa voľnej tvorbe, najmä maľbe a tvorbe šperkov.

JOZEF CILLER a TOM CILLER
V E C I (2. jún - 30. september 2023)

Cillerovci patria k významným a oceňovaným slovenským scénografom. Ich spoločná výstava "Veci" je koncipovaná ako kombinácia scénografických projektov Jozefa a malieb Toma. Artefakty zapožičali Spolku rodákov Jozefa Kronera Divadelný ústav v Bratislave a Slovenské komorné divadlo v Martine. Tom pri svojich obrazoch používa kávu a práve ona sa stala tým hlavným pojivom nielen pri charaktere inštalácie výstavy.

JOZEF CILLER. Slovenský scénograf, kostýmový výtvarník, pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Venuje sa divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom, réžii. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v Slovenskom komornom divadle v Martine. Vytvoril viac ako 500 scénických a mnoho kostýmových návrhov pre činohru, operu, operetu, muzikál a bábkové divadlo i pre viac ako 40 profesionálnych i ochotníckych súborov na Slovensku a v Česku. Ako scénograf alebo pedagóg pracoval v 20 krajinách sveta. Pôsobil aj v Slovenskom národnom divadle, v experimentálnom Divadle na provázku v Brne, v Národnom divadle v Prahe, Národnom divadle v Brne, Národnom divadle v Ostrave, Činohernom klube Praha, Radošinskom naivnom divadle a iných slovenských a českých divadlách. Za svoju tvorbu získal tridsiatku ocenení, za všetky spomeniem cenu DOSKY v kategórii réžia v roku 2000, DOSKY 2004 za scénografiu inscenácie Tiso v bratislavskej Aréne a v 2006 za drámu Ivanov. Taktiež v rokoch 2006, 2010 a 2012, držiteľ Ceny ministra kultúry a v roku 2020 laureát Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla. Pred dvanástimi rokmi ho Zuzka Kronerová spojila so Staškovom. Výrazným spôsobom a nezištne navrhol interiér rodného domu Jozefa Kronera v Staškove i exteriérové prvky, najmä mostík zo železničných podvalov do Grapy, interiér Staničky – železničiarskeho múzea, bol aktívnym účastníkom plenéra Maľované pod Grapou. A dnes, tu a teraz, stojíme v priestoroch, na vizáži ktorých sa podpísal opäť Jozef Ciller.

TOM CILLER. Syn svojho otca. Absolvoval odbor scénografie na Vysokej škole múzických umení. Realizoval scénické či kostýmové výpravy k množstvu činoherných, operných a muzikálových inscenácií. Spolupracuje s národnými divadlami v Bratislave, Brne, Prahe, Ostrave a v Ľubľane, s pražským Činoherným klubom, Divadlom J. K. Tyla v Plzni, s Divadlom Aréna a Slovenským komorným divadlom v Martine. V rokoch 2004 a 2008 získal Cenu Dosky za Najlepšiu scénografiu, konkrétne k Arabskej noci a k hre Úklady a láska pre Činohru Slovenského národného divadla. Venuje sa aj autorskej divadelnej tvorbe, výtvarnej tvorbe a grafickému dizajnu. Realizoval vlastný projekt Alenka 001 v divadle Polárka v Brne, réžiu a scénu v autorskej rozprávke Červená čiapočka (podľa líšky) v Divadle Aréna. So Staškovom ho spojil jeho otec a účasť na plenéri Maľované pod Grapou. A dnes už ostane natrvalo spojený aj s touto galériou ako spoluautor výstavy VECI. 

VERONIKA MIKULÁŠOVÁ  
V tichej rovnováhe ...

V Galérii Zuzany Vaňousovej-Kronerovej bola 8. októbra 2022 uvedená autorská výstava jej vnučky Veroniky Mikulášovej. Kurátor výstavy  bol slovenský scénograf prof. Jozef Ciller.

Prvá autorská výstava po Zuzane Vaňousovej – Kronerovej prirodzene patrila jej vnučke Veronike Mikulášovej. Pedagogička a výtvarníčka sa venuje prevažne krajinomaľbe a odkaz svojej starej mamy zachováva aj v podmaľbe na sklo. Je treťou pokračovateľkou tejto tradície. Kurátor výstavy prof. Jozef Ciller vyzdvihol jej cit pre vnímanie krajiny a schopnosť zachytiť atmosféru. Veroniku poznajú Staškovčania aj z piatich ročníkov plenérov Maľované pod Grapou. Výstava bola sprístupnená do decembra 2022.

Profil: Veronika Mikulášová sa narodila a vyrastala v Považskej Bystrici. Po absolvovaní gymnázia študovala v Banskej Bystrici výtvarníctvo. Od roku 1991 pôsobí ako pedagóg na Základnej umeleckej škole Imra Weinara v Považskej Bystrici. V roku 2003 sa stala členkou Umeleckej besedy slovenskej. Je vydatá, má dvoch synov.

ZUZANA VAŇOUSOVÁ- KRONEROVÁ
Ešte jeden život ...

V Galérii Zuzany Vaňousovej-Kronerovej bola uvedená prvá autorská výstava 2. júla 2022. A patrila práve unikátnej zbierke diel skvelej slovenskej výtvarníčky Zuzane Vaňousovej-Kronerovej, ktorej meno galéria nesie.